Přihlášení | Registrace

Rozšířené hledání

Speciální nabídka

Kategorie

Značky

Potisk

Sítotisk

Sítotisk je technologie potisku s největší tradicí. Je nepostradatelný, a to i v dnešní době, kdy si digitální technologie potisku, jak 3D předmětů, tak textilního zboží již vydobyla pevné postavení na poli potiskových technologií reklamních předmětů.

Tuto tiskovou techniku můžeme rozdělit na plošný sítotisk a rotační sítotisk.

Určení:

Plošný sítotisk je vhodný pro označení reklamních předmětů z různých materiálů a tvarů.
Rotačního sítotisku užíváme pro potisk válcových předmětů. Nejčastěji se používá pro potisk kuličkových per, hrnků, popelníků, skleniček atd.

Průběh potisku:

Motiv loga je přenášen na potiskovaný předmět pomocí sítotiskové šablony a tiskové stěrky. Pro potisk touto technologií využíváme jak ruční sítotiskové, tak i poloautomatické stroje, které významně zvyšují kvalitu a produkci tisku.

Výhody a nevýhody:

Výhodou této technologie je možnost i vícebarevného potisku téměř po celém obvodu válcových předmětů, ale pouze za předpokladu, že předmět disponuje aretačním bodem pro opakované založení do stroje.

Transfer

Technologie transferového tisku je ideální pro potisk textilních materiálů na přírodní bázi i na syntetické tkaniny a jejich směsi.

Kvalita a typ používaných barev mají v této technologii velký význam, proto používáme barvy od nejvýznamnějších světových výrobců jako jsou firmy Wilflex, Union Ink nebo QCM.

Průběh potisku:

Transfer je potisková technologie, při které se využívá plošný sítotisk. Barvy motivu loga se tisknou zrcadlově na přenosový (speciální) papír a po natištění se pomocí transferových lisů natištěné motivy aplikují teplotou, tlakem a potřebným časem na trička, čepice, tašky, batohy, atd.

Výhody a nevýhody:

Výhodou této metody je vysoká brilance odstínů barev, zajímavý povrch po aplikaci loga a vysoká odolnost při praní. Další výhoda je pak možnost tisku náročných předloh a plnobarevných obrázků na různé textilní výrobky.
Tato technologie nám dovoluje aplikovat tisky s neomezeným počtem barev. Obzvláště vhodná je na opakující se zakázky.

Tampontisk

Tampontiskem se potiskují v podstatě všechny druhy materiálů (plasty, sklo, kovy, dřevo, kůže, keramika). Technologie je vhodná zejména pro rozměrově menší předměty. Jsou to např. kuličková pera, otvíráky, zapalovače, klíčenky a jiné.

Průběh potisku:

K potisku dochází přenosem barvy z tiskové formy na potiskovaný předmět za pomocí silikonového tamponu. Tisková forma je destička různých rozměrů, dle typu stroje. Místa, která se mají tisknout, jsou vyhloubena. Stroj na tuto destičku při každém tiskovém cyklu nanese barvu. Poté ji setře speciální žiletkou tak, aby barva zůstala pouze ve vyhloubených místech.
Silikonový tampon je strojem přitlačen na vyhloubenou desku, čímž na něm ulpí barva z vyhloubených částí a poté je přitlačen na potiskovaný předmět, na který barvu přenese.

Výhody a nevýhody:

Tampontiskem lze tisknout i velmi detailní loga. Díky počítačovému míchacímu systému jsme schopni míchat barvy s vysokou přesností ze standardizovaných vzorníků barev, jako jsou Pantone, RAL a další.

Flock

Potisk je možné provádět na všechny textilní materiály (trička, čepice, batohy, vaky, tašky z netkaného materiálu atd.).

Průběh potisku:

Technologie flock spočívá v natištění disperzního lepidla na potiskovaný předmět. Využívá se zde plošný sítotisk. Poté se na lepidlo nanese speciální tryskou flocková střiž, která ulpí pouze na předem natištěném lepidle. Přebytečná flocková stříž, se následně z potiskovaného materiálu odsaje.
Výhody a nevýhody:
Touto technologií je možno tisknout i vícebarevná loga. Technologie však neumožňuje přesný soutisk flockových barev a jemné detaily.

Výšivka

Strojní výšivkou je možné vyšívat loga téměř na jakékoliv textilní výrobky, např. ručníky, tašky, čepice, trička, bundy, atd.

Průběh potisku:

Před samotným vyšíváním je nutno vytvořit vyšívací program stroje pro daný motiv. Potom už je třeba jen upnout reklamní předmět do speciálního vyšívacího rámečku a o vše ostatní se postará vyšívací stroj. Dočištění výšivky probíhá následně ručně.

Výhody a nevýhody:

V závislosti na velikosti výšivky musí být logo jednoduché, aby bylo po vyšití čitelné. Doporučuje se velikost písma minimálně 5 mm na výšku.
Vytvoření vyšívacího programu se účtuje zvlášť a je časově náročné a tím i poměrně drahé. Již vytvořený program je ale použitelný i pro další zakázky. Proto je tato technologie výhodná v případě opakovaných zakázek. Při vysokých objemech vyšívání reklamního loga tak lze dosáhnout příznivé ceny.

Pískování

Tuto potiskovou technologii lze používat na reklamní předměty ze skla a kovů. Je vhodná pro označování sklenic, plaket, nerezových butylek, hrnečků a dalších skleněných a kovových předmětů.

Průběh potisku:

Technologie, kde k vyznačení loga na předmět dochází tryskáním jemného písku přes speciální šablonu. Pískovacích šablon je několik druhů a jejich použití se liší podle charakteru pískovaného loga a množství pískovaných předmětů.
Při pískování jsou šablonou zakryta ta místa, kde má povrch předmětu zůstat nezměněn. Hloubka reliéfu je závislá na tvrdosti daného předmětu a doby působení proudícího písku na dané místo.
Pro vypískování loga na předmět se používají dva druhy písku. Jemný písek se používá na drobnější motivy, hrubý písek na velké plochy nebo jednoduché motivy.
Pískování probíhá, z důvodu velké prašnosti, ve speciálních boxech.

Výhody a nevýhody:

Reklamní předměty dekorované touto technologií jsou velmi decentní a stálé.

Potisk skla, keramiky, porcelánu - přímý tisk

Rotačního sítotisku užíváme pro potisk válcových předmětů. Nejčastěji se používá pro potisk hrnků, popelníků, skleniček atd.

Průběh potisku:
Na sklo, keramiku a porcelán lze tisknout přímým tiskem. Jedná se o tzv. rotační sítotisk, kdy je barva tištěna přímo na hrnek, skleničku nebo jiný reklamní předmět ze skla, keramiky či porcelánu.

Výhody a nevýhody:

Potisk přímým tiskem je velmi odolný při mytí v myčkách , ale je méně odolný vůči mechanickému oděru než výpal.

Potisk skla, keramiky, porcelánu - výpal

Výpal na sklo je vhodná technologie pro označení hrnků, sklenic, konviček, talířů a pod.

Průběh potisku:

Touto velice náročnou technologií se nejdříve natiskne motiv loga sítotiskem na přenosový papír. Následně se po odmočení natištěný motiv stáhne z přenosového papíru a umístí na potiskovaný předmět. Po dokonalém vysušení se předmět vypálí ve vypalovací peci. Během vypálení v peci se barva vpeče do povrchu - glazury předmětu.

Výhody a nevýhody:

Výpalem na keramiku můžeme potisknout hrnek po celém jeho obvodu. Je možné také tisknout na atypické tvary, které nelze potisknout rotačním sítotiskem a s možností tisku plnobarevných obrázků.
Jelikož se jedná o sítotisk, jsme omezeni rozlišením technologie na 100 lpi, proto nelze takto natištěný motiv označit jako fototisk.

Gravírování laserem

Laser neboli gravírování laserem je speciální technologie, která využívá laserového paprsku pro gravírování kovových, pokovených, dřevěných a plastových reklamních předmětů s barvenou povrchovou úpravou.

Průběh potisku:

Speciální technologie, která využívá laserového paprsku pro gravírování reklamních předmětů z různých materiálů.
Při popisu předmětů touto technologií dochází k odpaření svrchní části materiálu. U kovu a plastu cca 0,03 mm, u dřeva se dle tvrdosti hloubka pohybuje od 0,5 - 1,0 mm.
U pochromovaných a poniklovaných reklamních předmětů (propisky, zapalovače atd.) tak vzniká velice kontrastní popis, kdy jeho zabarvení je závislé na barvě podkladového materiálu.
U nerezových předmětů (butylky, hrnky, nože, atd.) je popis decentní a jeho zabarvení je téměř shodné s původní barvou nerezového předmětu.
Na silnější nerezové předměty (od síly materiálu 3 mm) lze využít schopnosti lokálního zakalení, v takovém případě je barva popisu tmavě hnědá až černá. Barva laseru na dřevěných předmětech záleží na tvrdosti a letech materiálu. Většinou bývá o něco tmavší než vlastní předmět.
U plastových reklamních předmětů (např. kalkulačky) dochází k odpaření barevného povrchu a výsledná barva popisu je většinou černá.

Výhody a nevýhody:

Kvalitní, kontrastní a trvanlivý potisk. U této technologie je možný tzv. laser jméno - jde o laserování pokaždé jiného jména v rámci jednoho druhu zboží, jedné zakázky. Jedná se o tzv. personalizované dárky, kdy obdarovaný dostane např. kuličkové pero se svým jménem.
Dále pak možné využít typ laser - štítek, jméno u kterého je možné natisknout jméno z databáze na štítek, který se nejčastěji lepí na diáře. Dalším zvláštním typem je potisk označený v ceníku jako R3 - štítek, logo. Při použití tohoto typu se na štítek natiskne logo a štítek je potom použit stejně jako štítek se jménem, jen už se nejedná o personalizovaný dárek. Je to jiný způsob označení, kdy je možné si nechat vyrobit libovolné množství štítků a ty je možné lepit na různé druhy reklamních a dárkových předmětů.

Ražba

Pro realizaci potisku touto technologií je potřeba vyrobit raznici z tepelně dobře vodivého materiálu ve tvaru motivu loga. Proto se používají se raznice z mosazi.

Raznice se po zaplacení stává majetkem zákazníka a může být kdykoli později použita znovu neboť její životnost bývá téměř neomezená.

Určení:

Ražba umožňuje potisknout (razit) materiály jako je kůže, koženka a papír. Nejčastěji je tato potisková technologie využívána pro označování kožených či konženkových peněženek, klíčenek, aktovek a papírových krabiček.
Výroba raznice se provádí ručním nebo strojovým gravírováním a je časově náročná a tedy poměrně drahá. I proto se tato technologie využívá pro dražší dárkové předměty.

Průběh potisku:

Raznice se upne do razícího stroje a zahřeje na požadovanou teplotu. Pomocí teploty a tlaku dochází k vyražení motivu raznice do daného předmětu.
Ražba je vhodnou technologií na označení peněženek, diářů, vinět a dalších reklamních předmětů.
Ražbu lze provádět buď bez folie (tzv. slepotisk, který vytváří velmi decentní nenápadný reliéf loga v povrchu předmětu) nebo s fólií (vytváří velmi výrazný reliéf ve zvolené barvě folie (zlatá, stříbrná, modrá aj.).

Výhody a nevýhody:

Nevýhodou této technologie by mohla pro mnohé být cena. Na druhou stranu při opakovaných zakázkách se finanční prostředky na výrobu raznice rozdělí mezi vyrobené kusy. Výhodou je vzhled a trvanlivost označení reklamního předmětu touto potiskovou technologií.

xxxxxxxxx